OC przewoźnika drogowego w ruchu krajowym – dlaczego tak ważne?

OC przewoźnika drogowego w ruchu krajowym – dlaczego tak ważne?

Podczas przewozu towarów dojść może do wielu nieprzewidzianych sytuacji, podczas których ładunek może się uszkodzić, całkowicie zniszczyć lub zostać rozkradziony. Z powodu wydarzeń losowych dojść może wtedy do opóźnienia w dostarczeniu towaru. W takich momentach straty to ogromne pieniądze, a także dobre imię firmy przewozowej. Brak zabezpieczenia na niespodziewaną ewentualność grozi problemami finansowymi, a nawet bankructwem całego przedsiębiorstwa. Warto więc zainwestować w specjalne ubezpieczenie – OC przewoźnika w ruchu krajowym.

Taka polisa pozwala zabezpieczyć towar od momentu przyjęcia go, aż do wydania odbiorcy i w razie jakiegoś problemu na drodze – ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie. Jest to ubezpieczenie, które działa wyłącznie na terenie Rzeczpospolitej i wypłacane jest jedynie po wypadkach czy kłopotach, które miały miejsce na terenie kraju. OC przewoźnika w ruchu krajowym jest dobrowolne (w przeciwieństwie do OC samochodu), natomiast niezwykle przydatne i ułatwiające pokrycie ewentualnych szkód.

Co zapewnia ubezpieczenie?

Warunki ubezpieczenia mogą się różnić w zależności od ubezpieczyciela, jednak zwykle polisa obejmuje szereg okoliczności i ułatwia postępowanie w czasie problemów na drodze i poza nią. Głównym zadaniem ubezpieczalni jest wypłacenie odszkodowania właścicielowi towaru w związku z niedostarczeniem go na czas czy zniszczeniem w trakcie zepsucia samochodu. Opóźnienie może być spowodowane wypadkiem, awarią samochodu czy przyczepy, nagłą chorobą kierowcy, kontrolą drogową lub celną i innymi zdarzeniami, na które kierowca lub firma transportowa nie ma bezpośrednio wpływu.

Nie ma więc obawy, że zdarzenia losowe spowodują utratę przewożonego towaru i pozostawią właściciela firmy bez funduszy na pokrycie strat. Często podstawowa polisa obejmuje również przechowanie towaru, zwrot pieniędzy za naprawę szkód oraz powołanie ekspertów, którzy szczegółowo przeanalizują sprawę, a także pomoc prawną.

Warto rozszerzyć świadczenia!

Oprócz wariantu podstawowego wykupić można także OC rozszerzone. Każda z firm ubezpieczeniowych stara się rozszerzyć swoje świadczenia i dostosować je do różnorodności branży transportowej. W zależności od profilu przewoźnika, dokupić on może dodatkowe klauzule do polisy, które zabezpieczą przewożony towar. Najczęściej warianty obejmują transport żywego towaru (zwierząt), produktów niebezpiecznych czy łatwopalnych lub leków. Rozszerzenie ubezpieczenia zgodnie z własnymi potrzebami pozwala na całkowitą indywidualizację polisy i sprawia, że każda firma transportowa może dostosować ją do swojego profilu. Co więcej, płaci się wtedy wyłącznie za to, co potrzebne i przydatne.

Nie warto rezygnować z ubezpieczenia tego typu!

Czasami może okazać się, że cena ubezpieczenia OC przewoźnika jest dość wysoka. Zwykle ubezpieczalnie pozwalają jednak na płatności ratalne, które są wygodne szczególnie dla dużej firmy ze sporą ilością samochodów dostawczych oraz zleceń. Im wyższa kwota ubezpieczenia, tym wyższa jest jego cena, jednak warto zabezpieczyć się na niespodziewane ewentualności. Spokój ducha uzyskany dzięki ubezpieczeniu ułatwi prowadzenie działalności i zapewni poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *