Usługi transportu zwierząt – jak muszą być realizowane?

Usługi transportu zwierząt – jak muszą być realizowane?

Transport obecnie i jego wykonywanie

Realizacja usług transportowych dzisiaj odbywa się bardzo wieloma różnymi sposobami. Zazwyczaj to, czy wybiera się transport lądowy, morski czy powietrzny uzależnione jest przede wszystkim od tego, jak szybko przewożony ładunek ma znaleźć się w miejscu docelowym. Bywa jednak także, iż zależy to przede wszystkim do tego, co jest transportowane. Jak mowa o transporcie zwierząt, bardzo często obecnie realizowany jest on drogą lądową przy zastosowaniu specjalnie do tego celu przystosowanych ciężarówek. Mowa tutaj przede wszystkim o transportowaniu większej ilości zwierząt. Najczęściej w ten sposób przewozi się przede wszystkim bydło oraz drób.

Transport zwierząt – przygotowanie samochodu

Samochody, którymi mają być przewożone zwierzęta powinny być do tego celu właściwie przygotowanie. Przede wszystkim wentylacja – ta kwestia z pewnością musi być zaliczona do najważniejszych. Wymogi takie bowiem stawiają przed firmami transportowymi przepisy unijne, regulujące tą kwestię, które obecnie są obowiązującymi wytycznymi w tej sprawie na terenie naszego kraju. Jednocześnie firma transportowa musi zapewnić przewożonym zwierzętom bezpieczeństwo, co często odznacza się zastosowaniem specjalnych barier, jak to ma miejsce na przykład w momencie transportu bydła, lub zakup odpowiedniej ilości klatek służących do przewozu drobiu. Właściciel firmy realizujące usługi transportowe tego typu musi również posiada specjalne zaświadczenie, poświadczające fakt, że auto jest odpowiednio dostosowane do przewożenia zwierząt.

Jak przygotować zwierzęta do transportu

Zwierzęta muszą być do transportowania właściwie przygotowane, czyli przede wszystkim muszą one posiadać świadectwo zdrowia oraz tak zwane paszporty handlowe. W przypadku gdy mowa i przewożeniu bydła, dobrze jest podzielić je na zwierzęta tej samej płci jak również na grupy, w których będą one do siebie zbliżone wielkością. To znacznie ułatwi transport i spowoduje, że będą one o wiele bezpieczniejsze.

O czym należy pamiętać transportując zwierzęta

Osoba, zajmująca się transportem zwierząt, musi pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim obowiązkowo musi ukończyć kurs konwojenta zwierząt, i stosowne zaświadczenie posiadać przy sobie w czasie podróży. Jeżeli transport ma trwać długo, należy pamiętać o przerwach, w przypadku gdy mowa o transporcie bydła, należy je obowiązkowo wykonywać przynajmniej co 8 godzin. W przypadku transportu drobiu nie jest to konieczne, jednak nie można zapominać o tym, aby podczas transportu zapewnić ptakom właściwą ilość wody i pożywienia. Bez względu bowiem na to, jakie zwierzęta są transportowane, nie można zapominać o tym, że są to żywe stworzenia i należy je traktować we właściwy sposób. Te same przepisy obowiązują nie tylko w czasie przewozu zwierząt na terenie kraju lub tez poza jego granice, ale także jak chodzi o tranzyt przez kraj. Warto na bieżąco śledzić ewentualne zmiany przepisów, ich złamanie bowiem może skutkować przerwaniem jej w czasie trwania, co może generować o wiele wyższe koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *